Systemy ekranujące w radiologii - AntiX system

Instalowanie oraz użytkowanie aparatury rentgenowskiej związane jest z potencjalnym ryzykiem napromieniowania. Osłony ochronne służą do odcięcia i ograniczenia stref niebezpiecznych, jak też do zredukowania promieniowania do wartości możliwej do przyjęcia. Do niedawna w pomieszczeniach, w których wykorzystuje się aparaturę...


Więcej...

Osłony ścian i sufitów

Panele AntiX przeznaczone są do osłony ścian i sufitów w pomieszczeniach, w których pracują medyczne urządzenia diagnostyczne wytwarzające podczas pracy promieniowanie rentgenowskie. Płyty ścienne Wykonane z płyty wiórowej obustronnie melaminowanej z wprasowaną warstwą z blachy ołowianej standardowo w...


Więcej...

Okna ochronne

Okna ochronne stałe montowane są w ścianie lub drzwiach między sterownią a gabinetem badań rtg. Okno AntiX składa się ze szkła ołowiowego, ramy z wkładką ołowianą. Standardowa ochronność okien: 2,0 mm Pb (przy napięciu na lampie rtg od 60 do...


Więcej...

Drzwi RTG

Drzwi przeznaczone do montażu w pomieszczeniach, w których pracują medyczne urządzenia diagnostyczne wytwarzające podczas pracy promieniowanie rentgenowskie Drzwi rozwierane ANTIX typu lekkiego. Drzwi produkowane są z melaminowanej lub laminowanej płyty warstwowej AntiX. Krawędzie płata drzwiowego zabezpieczone...


Więcej...
0123

Systemy ekranujące w radiologii - AntiX system

W warstwie ochronnej, wraz z upływem czasu, wskutek drgań budynku, powstają trudne do usunięcia pęknięcia i szczeliny. Takie barytowane powierzchnie trzeba co roku malować i reperować, co jest zwykle utrudnione, ponieważ pomieszczeń z aparaturą rtg (ze względu na potrzeby chorych) nie można zazwyczaj wyłączyć z procesu diagnostycznego i terapeutycznego na czas remontu. Ponadto stopniowo zmniejsza się na polskim rynku dostępność barytu w związku z zamknięciem jedynej w Polsce kopalni tego kruszywa.

Od ponad 10 lat firma ZIPI MED wykonuje ochrony radiologiczne pomieszczeń bez użycia barytu, z materiałów i w technologii AntiX wg patentu P-305476.

Bazą konstrukcji ochronnych wykładzin ściennych, samonośnych ścianek działowych, wykładzin sufitowych i drzwi jest nietoksyczna płyta wiórowa z wprasowaną przekładką ołowiową - płyta AntiX. Grubość całkowita płyty wynosi od 17 do 19mm, w zależności od grubości wprasowanej warstwy ołowiu. Ochronność panela waha od 0,5mm do 3,0mm Pb - zgodnie z wymogami projektu ochrony radiologicznej.

Standardowo używane są płyty pokryte fabrycznie obustronnie warstwą melaminy w kolorze białym. Płyty kolorowe są wykonywane na zamówienie, a ich koszt jest wyższy o 30 - 40 % od płyt białych.

Płyty ścienne i sufitowe mocowane są do podłoża za pomocą specjalnych kształtowników z anodowanego aluminium, zabezpieczonych wewnętrznie paskiem ołowiu o żądanej grubości. Połączenie między płytą a kształtownikiem jest rozłączne. Ten sposób zabezpieczania sufitów jest szczególnie korzystny, tam gdzie istnieje konieczność schowania w stropie podwieszonym instalacji technicznych, np. kanałów wentylacyjnych.

Ściany, na których układane są płyty AntiX mogą być wykonane zarówno w konstrukcji tradycyjnej (cegły, pustaki) jak i w technologii lekkiej. W tym drugim przypadku konstrukcja ściany wyglądać będzie następująco: typowe stalowe kształtowniki konstrukcyjne zostaną obłożone od strony nie ekranowanej płytą wiórową melaminowaną bez ochrony a od strony gabinetu rtg płytą AntiX .

Ciężar ściany lekkiej wykonanej w technologii AntiX ( płyta AntiX ochronna + konstrukcja stalowa + płyta AntiX bez ochrony ) waha się od 30 do 45 kg na m2 w zależności od ochronności (1mm Pb - 2,5mm Pb).